To říká exministr Jaroslav Bašta, v současné době lídr hnutí BOS do Evropského parlamentu. A k tomu dodává: “ Pamatuji, jak jsme objížděli všechny parlamenty členských států a přesvědčovali jsme je, aby nás mezi sebe přijali. I na ten Island jsme letěli.“
NATO má dnes 29 členů a je jedinou organizací, která je pro Česko jako politická a vojenská aliance přijatelná. A to přes veškeré nedostatky a dohady o významech článků jedna a pět Washingtonské smlouvy. Víme, že základní mezinárodní smlouvy, které určovaly podmínky a pravidla pro Evropu jsou rozmetány. Versaillská smlouva, Jaltská smlouva a Helsinský pakt jsou vniveč a právo silnějšího se s podporou Bruselu stalo oficiálním právem. Na příkladu Kosova je to více než zřejmé. Za takové situace je NATO alespoň mírně jistícím a v Evropě stabilizačním prvkem. Byť k otázce člena NATO Turecka má asi každý soudný pozorovatel pocit, že dnešní turecká vláda je vším, ale nikoliv spojencem a její úloha v NATO proto vyvolává obavy.
„V rámci evropských voleb často padají i návrhy na vystoupení z NATO a vystoupení z EU. Oboje ale není na pořadu dne, protože o NATO se v květnu nehlasuje a ani volby do Evropského parlamentu nejsou referendem o setrvání v EU,“ říká Jaroslav Bašta a dodává „Revize tzv. Lisabonské smlouvy je nepochybně úkolem číslo jedna. Zda bude nový Evropský parlament schopen takovou věc prosadit, se teprve ukáže.“
Je nesporné, že nedojde-li k nápravě současného stavu v Evropské unii (EU), pak ani záměrné odstrašující provedení brexitu nezabrání dalším státům zahájit legitimní referendum o odchodu z EU. Plán Francie a Německa na to, že takové snahy bude umlčovat jejich tzv. „Evropská armáda“ je přinejmenším naivní, a o to více je důležité, aby bylo v Evropě NATO a Česká republika byla jeho členem.
Jaroslav Bašta, 25.03.2025
Článek byl původně zveřejněn na facebooku, kde byl smazán. Je to projev nejen cenzury, ale i diskriminacepolitického hnutí BOS, které jde do voleb do Evropského parlamentu. Autor článků, exministr J. Bašta je lídrem na naší kandidátce.