Migrační problematiku řeší na území ČR Ředitelství služby cizinecká policie PČR. Migrační problematiku lze rozdělit do dvou základních kategorií:
a) Legální migrace
Počty cizinců s povoleným pobytem a jejich vývoj od roku 2007
2007 (vstup do Schengenu):................ 392 000
2017 (k 30. 4.)……............................ 505 000
V národnostech registrovaných s povolením pobytu pak převládají Ukrajinci (112 tis.), Slováci (109 tis.) a Vietnamci (59 tis.). V poslední době roste při zvýšené poptávce po pracovních silách rovněž počet Rumunů, Bulharů a Rusů, s čímž v lokalitách jejich působení roste i nápad trestné činnosti (Kvasiny, Plzeň)
b) Nelegální migrace
Do nelegální migrace se řadí 2 kategorie: nelegální překročení vnější schengenské hranice a nelegální pobyt. Do kategorie nelegální pobyt je zahrnuta nelegální migrace osob přesunujících se přes území ČR pozemní cestou přes vnitřní schengenskou hranici do dalších evropských zemí (tzv. nelegální tranzitní migrace.)
Tato byla nejvýraznější v roce 2015, kdy bylo zachyceno celkem 8 563 osob, což je odhadem cca 80% veškerých takto se pohybujících osob. (úspěšnost hodnocena ve spolupráci s německými úřady)
Od roku 2016 se tyto počty podařilo podstatně snížit, a to hlavně uzavřením tzv. Balkánské cesty (úloha Maďarska a Makedonie) V minulosti se touto cestou dostalo do Evropy celkem 857 tis. migrantů. Důležitou roli hrály rovněž opatření, která přijala jednak ČR (kontroly na hranicích), státy EU/Schengenu, Turecka
V roce 2016 bylo zachyceno na území ČR 5 261 osob, v roce 2017 (I. – IV.) jen 1 537 osob.
V současné době hraje ČR v celkové migrační problematice pouze roli tranzitní země, přes kterou vede cesta do zemí EU, kde jsou výhodnější sociální podmínky a kde jsou už historicky vytvořeny etnické a sociální lokality (Francie, UK, Německo).
Otázkou zůstává, dojde-li vyrovnání sociálních podmínek těmto osobám ve všech zemích EU a přijetí kvót na příjem běženců. Pak se ČR stane pro tyto osoby velmi lukrativní destinací, neboť za stejných sociálních podmínek zde budou životní náklady stále podstatně nižší než ve výše uvedených západních zemích.
PŘÍČINY PROBLÉMU
Státy EU se v současné době potýkají se zásadním problémem nelegální migrace z různých států Blízkého a Středního východu a z mnoha afrických států. Orgány EU tento problém neřeší v souladu se stávajícím právem. Místo toho aby nezákonné vniknutí na území EU bylo stíháno jako porušení zákonů, je v rozporu s těmito zákony legalizováno pod rouškou humanitární pomoci těmto nelegálním migrantům. V rámci této nelegální migrační vlny se na území EU dostávají desítky tisíc vyznavačů radikálního islamismu. Tito radikální islamisté se volně pohybují po celém území EU, navazují úzké kontakty se zde již dříve usazenými příslušníky muslimské komunity a vytváří podmínky pro teroristické akce páchané s cílem zastrašování obyvatel EU, zejména křesťanů, rozdmýchávat náboženskou nesnášenlivost, radikalizovat zejména mladou generaci muslimů žijících v EU a vytvářet podmínky pro činnost radikálních muslimů na území EU. Konečným cílem je převzetí politické moci a ovládnutí evropského prostoru. To se může stát jak demokratickou cestou – volebním vítězstvím při převažujícím množství muslimského obyvatelstva EU (dlouhodobý horizont), nebo násilnou cestou – terorem (krátkodobý horizont).
Cílem našeho hnutí je:
1. Zabránit nelegální migraci na území České republiky. Nedovolit vytváření zázemí pro šíření islamistické ideologie, omezovat možnosti materiální podpory nelegálních migrantů, eliminovat ideologické projevy radikálního islámu, směřující k potlačování lidských práv a svobod. Podporovat opatření k zabránění terorismu.
2. Prosazovat důsledný postoj vlády, Parlamentu a prezidenta republiky k ilegální migraci v zájmu bezpečnosti občanů České republiky.
Vytvořila BusinessMC, Použit redakční systém PublicMC s podporou mediální skupiny MediaMC | Zpravodajství Online | Copyright: BusinessMC 2008-2017